wtorek, 02 06, 2020

Kolekcja

Wielkop Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Lubuskie zach Kujawsko-Pomorskie maz Łodź Do Opol Malop Sw Lub Podkarp

Aktualne na dzień dzisiejszy. Wybierz bilety z zagranicy:

Rosja   Litwa   Czechy   Słowacja   Białoruś   Ukraina

 ...lub z Polski i kliknij na wybrane województwo

Uwaga dotycząca przeglądania na urządzeniu mobilnym - klikana mapa będzie dobrze działać po obróceniu ekranu z pionu na poziom

 

 

Jak zbieram bilety?

I. Historia

Biletami zacząłem się interesować w połowie roku 2010. Już wcześniej lubiłem podróże i odwiedzanie różnych miast, lecz nie przyszło mi do głowy kolekcjonowanie biletów. Zdanie zmieniłem po powrocie z wyjazdu nad Bajkał w lipcu 2010, skąd przywiozłem 3 bilety - na tramwaj w Irkucku, kartę metra z Moskwy i bilet na tramwaj w Smoleńsku. Postanowiłem nie wyrzucać tych biletów i zachować je na pamiątkę. Wkrótce stały się zaczątkiem kolekcji, która bezpośrednio narodziła się podczas pobytu w Gdańsku miesiąc później - korzystając często z tutejszej komunikacji miejskiej uzbierałem mały plik biletów w różnych cennikach (była to taryfa 1,25zł/2,50zł) i z tymi wszystkimi wakacyjnymi nabytkami wróciłem do Lublina. Tu przekopałem kilka szuflad i znalazłem kolejne kilka biletów - z Warszawy, Zielonej Góry i kilka starszych z Lublina. To były pierwsze bilety w kolekcji.

W tej sytuacji od razu zacząłem poszukiwania ludzi o podobnym zainteresowaniu. Na początku zawsze są obawy, że w przypadku takiego dziwnego hobby nie znajdzie się nikogo, kto zajmuje się tym samym - a jednak było inaczej. Zarejestrowałem się na forum collections.pl i nawiązałem kilka pierwszych kontaktów, które przerodziły się potem w wymiany listowne. Dwa lata później, w lipcu 2012 zarejestrowałem się na nowo powstałym forum e-biletowo.pl zrzeszającym wąskie grono kolekcjonerów biletów.

Poprzez wymiany, wyjazdy i inne sposoby pozyskiwania biletów kolekcja wciąż rosła i rośnie do dziś.

 

II. Jakie bilety zbieram?

Każdy kolekcjoner ma własne sposoby odróżniania biletów. Jedni zbierają wszystkie, drudzy same miesięczne a inni przyjmują jeszcze inne kryteria.

1. Zbieram wyłącznie bilety komunikacji miejskiej z Polski, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Litwy, Czech i Słowacji. Pozostałym krajom dziękuję. Uzasadniam to tym, że głównie w tych krajach wschodnich istnieje najwięcej biletów o funkcji zbliżonej do naszych biletów - na komunikację miejską do kasowania. Dlatego są w podobnych rozmiarach, żeby zmieściły się do kasownika. 

2. Zbieram wyłącznie bilety do kasowania. Nie zbieram żetonów ani kart na metro.

IMG 3175

 

3. Nie zbieram żadnych biletów okresowych/miesięcznych.
Miałbym problem z klasyfikacją - czy odróżniać je ze względu na okres, na jaki zostały wydany? Czy na kolor pieczątki? Czy na numer linii? A może na liczbę obowiązujących dni, czy też może na obrazek lub reklamę z tyłu? Zbyt dużo byłoby tego.

IMG 3177

 

4. Nie zbieram żadnych biletów z automatów/kas fiskalnych.Te pierwsze szybko blakną, a te drugie nie są biletami do kasowania.

IMG 3180

 

5. Nie zbieram żadnych biletów okolicznościowych.
Zatrzymuję jedynie bilety z wydarzeń, w których sam brałem udział, lecz nie wliczam ich do kolekcji.

IMG 3181

 

6. Nie zbieram żadnych biletów przewoźników prywatnych/linii pracowniczych. Nie jest to komunikacja miejska w pełnym rozumieniu - każdy przecież może założyć sobie jakiegoś "StachBusa" i wydawać własne bilety. Zbieram wyłącznie bilety przedsiębiorstw, które posiadają umowy z gminą na wykonywanie zadań związanych z organizacją komunikacji miejskiej i są podstawowym wykonawcą na danym terenie. Wyjątki stanowią u mnie bilety KZK z Białegostoku i DLA z Wrocławia.

IMG 3178

 

7. Zbieram karnety - lecz wyłącznie w całości.
Nie mogą to być pojedyncze urywki/odcinki. Załóżmy, że mam ósmy bilet z dziesięcioprzejazdowego karnetu z Poznania. Tydzień później dochodzi mi trzeci. Potem kolejny. I jak wtedy liczyć, że dochodzą kolejne bilety? Dlatego zbieram wyłącznie całe karnety, które w kolekcji liczę jako jeden, bez względu na liczbę biletów w nim zawartych.

IMG 3183

 

 

III. Jak odróżniam bilety?

Na samym początku kolekcjonowania praktycznie nie zajmowałem się szczegółowym odróżnianiem biletów, jedynymi różnicami klasyfikującymi kolejny bilet do kolekcji była inna cena lub wyraźna różnica w wyglądzie. Dopiero po pewnym czasie przyjmowałem kolejne zmiany i  w ten sposób dziś odróżniam bilety ze względu na:

-cenę i wygląd - to chyba oczywiste;

IMG 3188

 

-odwrót - czasem jest to reklama, czasem informacja o stacji kontroli pojazdów a czasem po prostu puste tło;

IMG 3195

 

-serie - kiedyś się tym nie zajmowałem, lecz obecnie jak najbardziej

IMG 3187

 

-numerator, przy czym rozróżniam różne czcionki, kolory, lecz nie odcienie. Różnica w kolorze musi być na tyle wyraźna, żeby każdy z pewnością na pierwszy rzut oka mógł określić, że te bilety się różnią;

IMG 3192IMG 3191

 

-obowiązującą stawkę vat;

IMG 3196

 

-informację o drukarni;

IMG 3185

 

-hologram;

IMG 3197

 

-pasek odblaskowy;

IMG 3193

 

oraz kilka innych metod niewymienionych powyżej, jak na przykład obecność włosków zabezpieczających, znak wodny, czy odcień papieru.